Early Childhood Team

Wade Ingram PK3 teacher
Ashley Jones PK3 teaching partner
Laura McCarthy PK3 teacher
Devon Dunn PK3 teaching partner
……….. ………..
Hannah Birney PK4 teacher
Cynthia Copeland PK4 teaching partner
Krista Howell PK4 teacher
Eris Falcone PK4 teaching partner
 ………..  ………..
Jere Lorenzen-Strait Kindergarten teacher
Jasmine Ogle Kindergarten teaching partner
Alysia Scofield Kindergarten teacher
Sam Rosenberg Kindergarten teaching partner
 ………..  ………..
Maureen Sanders PK3 & PK4Early Learning Supports teacher
Bianca Burton PK3 & PK4 Early Learning Supports teaching partner
Nicole Sirkot K-2 Early Learning Supports teacher
NyKeisha Bradley K-2 Early Learning Supports teaching partner
……….. ………..
Marla McLean Atelierista

 

Elementary Team

Mary Beth Celestino 1st grade teacher
Jenny Bartlett 1st grade teacher
Trenise Little 1st grade teaching partner
……….. ………..
Jonathan Leavitt 2nd grade ELA teacher
Rachel Henighan 2nd grade math teacher
Swatantar Mann 2nd & 3rd grade teaching partner
……….. ………..
Fran Ewart 3rd grade ELA teacher
Tina DeAnna 3rd grade math teacher
 ………..  ………..
Daniel Whalen 4th grade ELA teacher
Caitie Meehan 4th grade math teacher
Kathleen Brown 4th & 5th grade teaching partner
 ………..  ………..
Amy Wertheimer 5th grade teacher
 ………..  ………..
Erika Bowman Atelierista
 ………..  ………..
Amanda Bianco Preschool-Kindergarten Special Education & 504 Coordinator
Ashley van Norden Inclusion & Resource
Lauren Secco Inclusion & Resource
Jasmine Stowe Inclusion & Resource
Kathleen Brown Math Interventionist
 ………..  ………..
Jennifer O’Rourke K – 2nd grade Autism High Functioning/Strategies teacher
Marita Percival K – 2nd grade Autism High Functioning/Strategies teaching partner
Katie Butler K – 2nd grade Autism High Functioning/Strategies teaching partner
 ………..  ………..
Amanda Pewett 3rd – 5th grade Autism High Functioning/Strategies teacher
Allie Borden 3rd – 5th grade Autism High Functioning/Strategies assistant
Adjoa Daniella Amegah Strategies Behavior Technician

 

Specials

Katy Allen Music
Rachelle Adkins PE
Jill Schechter Library
Emily Greif World Language
Margi Fineran FoodPrints Teacher

 

Administration, Support & Other Non-Teaching Staff

John Burst Principal
Melissa Brisbane Assistant Principal
Maurice Tome Instructional Coach – Math
Celeste Polk-Coverdale Psychologist
Rebecca Whitmore Social Worker
Robert Allen Nurse (Monday-Thursday)
Janice Myles Nurse (Friday)
Shawna Friedman Office Manager
Garry Robinson Custodial Foreman
Kenneth Graham Custodian
Leonard Moore Custodian
VanNessa Duckett Director, Polite Piggy’s Before & After Care