Early Childhood Team

Wade Ingram PK3 teacher
Monica Lee PK3 teaching partner
Jere Lorenzen-Strait PK3 teacher
Devon Dunn PK3 teaching partner
……….. ………..
Hannah Birney PK4 teacher
Cynthia Copeland PK4 teaching partner
Krista Howell PK4 teacher
Ciera Rubin
PK4 teaching partner
 ………..  ………..
Navonda Marshall Kindergarten teacher
Sophie Amegah Kindergarten teaching partner
Alysia Scofield Kindergarten teacher
Jonyce Cole Kindergarten teaching partner
 ………..  ………..
Jasmine Stowe PK3 & PK4Early Learning Supports teacher
Bianca Burton & Sharaine Dunmore PK3 & PK4 Early Learning Supports teaching partners
Nicole Sirkot K-2 Early Learning Supports teacher
NyKeisha Bradley K-2 Early Learning Supports teaching partners
……….. ………..
Marla McLean Atelierista

Elementary Team

Mary Beth Celestino 1st grade teacher
Jenny Bartlett 1st grade teacher
Liz Caspari 1st grade partner teacher
……….. ………..
Jonathan Leavitt 2nd grade ELA teacher
Rachel Henighan 2nd grade math teacher
……….. ………..
Fran Ewart 3rd grade ELA teacher
Raphael Bonhomme 3rd grade math teacher
 ………..  ………..
Daniel Whalen 4th grade ELA teacher
Caitie Meehan 4th grade math teacher
 ………..  ………..
Amy Wertheimer 5th grade teacher
 ………..  ………..
Nicol Davis Atelierista
Swatantar Mann  Project Coordinator
 ……….. ………..
Amanda Bianco Preschool-Kindergarten Special Education
Marnie Jones Math Inclusion & Resource, 2nd-5th grades
Nikki Chan-Lee ELA Inclusion & Resource, 2nd-5th grades
 ………..  ………..
Olivia Schrader K – 2nd grade Autism High Functioning/Strategies teacher, 1st- 3rd teacher
Noel Montrey & Nyesha Caine K – 2nd grade Autism High Functioning/Strategies 1st- 3rd teaching partners
Amanda Pewett K – 2nd grade Autism High Functioning/Strategies 3rd-5th teacher
Katie Butler & Marie Amegah K – 2nd grade Autism High Functioning/Strategies 3rd-5th teaching partners
 ………..  ………..
Kathleen Brown LLI Literacy Support
Adjoa Amegah Strategies Behavior Technician

Specials

Katy Allen Music
Rachelle Adkins PE
Catherine Fravel Library
Emily Greif World Language
Margi Fineran FoodPrints

Administration, Support & Other Non-Teaching Staff

John Burst Principal
Maurice Tome Instructional Coach – ELA
Tina DeAnna Instructional Coach – Math
Celeste Polk-Coverdale Psychologist & 504 Coordinator
Rebecca Whitmore Social Worker
Bonita James Toorie Social Worker
Robert Allen Nurse
Shawna Friedman Manager of Strategy & Logistics
Garry Robinson Custodial Foreman
Jeff Bluford Custodian
David Koon Custodian
Rolanda Johnson Polite Piggy’s